MegasatForum  

Geri Git   MegasatForum > POPULER UYDU CİHAZLARI - POPULER RECEİVERLER > Almayı Düşündüğünüz Uydu Alıcıları

Almayı Düşündüğünüz Uydu Alıcıları Bu bölümde sadece almayı düşündüğünüz cihazlar hakkında bilgi edinmek için kullanınız.

Cevap
 
LinkBack Konu Araçları Gösterim Biçimleri
Eski 31-08-2006   #1 (permalink)
üye
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 08-21-06
Mekan: malatya
Yaş: 37
Mesajlar: 1.204
Varsayılan uydu alıcısı alacak arkadaşlar önce burayı okuyun!!!HANGİ RECEIVER ?

Kaç çeşit Receiver var?
Receiver çeşitleri

Embedded Receiver (gömülü, çakılı modül derler halk arasında)
Common Interface CI (modül girişli, kartlı derler halk arasında)
Free To Air FTA (kartsiz derler halk arasında)

1. Receiver

Dijital Embedded Receiver

Not: Aşağıda (EMU) kelimesi geçmektedir, EMU Receiverlerin yazılımlarına eklenen şifre çözen yazılımdır ve EMU yazılıma sahip olan Receiverler Receiverin kartlı veya kartsız olması önemli değil yazılımında EMU varsa şifre çözer anlamına gelir. Embedded Receiver içinde modül yerleşik demektir, Bazı Receiverlere göre yerleşik modüller değişebilir

Bu modül çeşitleri aşağıda anlatmaya çalıştım

1. SKY modül SKY modüller Fullx kanal promosyonlu olarak satılıyor Fullx leri çözmesi için satın alınır bunun dışına pek kullanılmaz(Fullx1 ve Fullx2 çözer ancak ne kadar zaman çözecek belli değil, Bazı kartları çalıştırır (diğer şifreleri çözmek için receiverde EMU yazılım gereklidir veya extra şifre çözen modül gereklidir))

2. Matrix modül (Gelişmiş modül tüm kartları çalıştırır içinde EMU yazılımı sayesinden şifre çözme özelliğe sahıp ve Matrix modül Receiverlerde EMU yazılımı olmayanlar matrix modül satın alarak şifre çözerler piyasada satılan geçerli modüllerden biridir)

3. Xcam (Xcam embedded lerde yerleşik modül yok sadece Card Reader var yanı sadece kart okuma yapar şifre çözmesi için Receiverde EMU yazılımın olması gerekir veya şifre çözen bir modül gereklidir ancak artık receiverlerde EMU yazılımı mecut şifre çözer)

4. Card Reader (Card Read embedded lerde yerleşik modül yok sadece Card Reader var yanı sadece kart okuma yapar şifre çözmesi için Receiverde EMU yazılımın olması gerekir veya şifre çözen bir modül gerekir ancak artık receiverlerde EMU yazılımı mecut şifre çözer)

Bu Receiverler alirken yerleşik modüllerine veya Card Reader e para ödediğinize göre kayda değer bir modüle para ödemek daha mantıklı olsa gerek. İçindeki yerleşik modüle verdiğiniz para karşılığında size ne vereceğini iyi hesaplayın, Embedded ler 1. işlevi kart kullanabilmek her embedded bunu yaptığına göre 2. ve diğer vereceği şeyleri değerlendirmek gerekir.

2. Receiver

Dijital Common Interface CI

CI Receiverlerde Modül giriş yeri vardır her hangibi bir kart kullanmak gerektiğinde ara birim olan modül gerekir Örnek vermek gerekirse bu receiverden sizde var ve DijiTürk Lig TV ye üye olmak istiyorsunuz DijiTürk e gittiğinizde size önce DijiTürk ün şifreleme sistemi olan CriptoWorks modül verir ve birde kart verir Modülü Receiverinize CI bölümüne takarsınız kartıda modüle takar ve abone olduğunuz kanalları seyredersiniz. Uydu yayınlarında şifreli yayın yapan firmalara ait çok çesit sistem var bir kaç örnek vermek gerekirse Viaccess, İrdeto, Nagravision, Seca/Mediaguard, CriptoWorks gibi bir çok sistem vardır bu yüzden Receiverlerde Modül giriş yeri yapmak daha mantıklıdır isteyen seyretmek istediği sistem modülü ve kartı alarak (yukarıdaki örnek dijitürk gibi) Receiverini o sisteme çevirebilir. CI Receiverlerde 2 modül giriş yeri vardır modül ve kart söküp takmadan 2 sistem kullanabilirsiniz. CI Receiverler bugün Türkiyede alacaklar eğer DijiTürk Lig TV abonesi olacak ise tercih edilebilir çünkü abone kartınızı takacak bir yerin olması gerekir.

3. Receiver
Dijital Free To Air FTA

FTA Receiverlerde kart ve modül girişi yok hiçbir şekilde abone kartları kullanmak mümkün değil bu yüzden bu Receiveri alacaklar örnek Türkiye için tek abone olunabilir DijiTürk Lig TV ye abone olmayacaklar için geçerli bir Receiverdir. FTA Receiverlerde sadece kart ve modül girişi yok bunun dışında diğer tüm receiverlerle aynı işlevi görür kanal göstermerde her hangibi bir eksiklik olmaz halk arasında kartlılar daha fazla kanal gösterir, kartsızlar daha az kanal gösterir denilir aslında böyle birşey gerçek ile alakası yok.

Umarım Receiverleri Tanımışızdır yada En azında kartlı, kartsız, gömülü ne anlama geldiğini anlamış olduk.
Şimdi Receiverlerde DİKKAT! edeceğimiz konuları açıklamaya çalışacağım
Şimdi hangı model Receiver alacağımıza karar verdik ise bu model Receiver seçerken nelere dikkat edeceğimizi anlatmaya çalışayım

Dikkat edilmesi gereken bir kaç ip ucu!

Alacağınız Marka sık sık yeni Receiver çıkarıyormu?
CEVAP Bir firma sık sık yeni Receiver çıkarıyorsa eskilerin desteği az olur ve kısa zaman içinde Receiveriniz demode olmasına neden olur ve yeni bir daha Receiver almak zorunda kalırsınız.

Alacağınız Marka Fason Receivermi? yada Kendi ürettiği Receivermi?
CEVAP Eğer bir firma ürünlerini fason yaptırıyorsa fason yaptırdığı firmaya devamli bağlı değildir hatta bir kaç firmaya fason ürünler yaptırır örnek vermek gerekirse fason yaptıran firma XX olsun ve A, B, C fimalarına fason ürün yaptırdığını varsayalım A firması çok kaliteli ürün üretir, B firması orta kalite ürün üretir, C firması kötü kalite ürün üretir şimdi XX firmasının ürünleri kalitelidir anlamına gelirmi? ve kalite düzenli olmaz yanı bu firma kaliteli veya kalitesiz olması bir şeyi değiştirmez çünkü fason yaptıracağı firmalar değişik değişik olacağı için bir şey ifade etmez önemli olan bu fason ürün yapan firma kim ise bu firmanın ürünü kalitelimi? değilmi? önemli olan budur hatta pek fason ürünler tavsiye edilmez nedeni ise fason üretimde siparış verilirken fason yaptıran firma, fason yapan firmaya örnek şu entegreyi 5$ lik değilde 3$ lik kullan gibi seçenekler olabileceği için fason yapan firma kaliteli firma olmasına rağmen fason yaptığı ürünlerin kalitesi düşebilir çünkü fason yaptıran firma öyle istiyor daha ucuza mal etmek için, Hatta zamanla bu firma ile ilişkişini kestiğinde gatanti süresi dışından sonra destek bulmak zorlaşabilir. (fason ürünlerin hepsi böyledir demek doğru değil biz sadece fason ürünlerde olabilecek yorumları yapıyoruz bunlar bağlayıcı değildir sadece bir yorum).

Alacağınız Receiverin Yazılım desteği varmı?
CEVAP Yazılım desteği Receiverlerin can damarı dersek yeridir Receiverler yazılım ile özellikler kazanır bazı firmalar var olan Receiverin yazılımına yeni özellik ekleyip internette bedava yazılım dağıtmak yerine bu yeni özelliği içeren bir Receiver çıkartarak piyasaya sürmeyi tercih ediyor çünkü para kazanmanın tek yolu bu, Kullanıcı elinde Dijital Receiver varken onu atıp yeni Receiver alması için alacağı Receiver kendi Receiverinde fazla veya özel özelliklerin içermesi gerekir. Ancak bazı firmalar yeni özellikleri var olan piyasadaki Receiverlerine yeni özellikler içeren yazılımı yaparak internette bedava dağıtır ve kullanıcılar ellerinde var olan Receivere bu yazılımları yükleyerek yeni özellikler kazanırlar bu kullanıcı şanslı çünkü firması yeni yeni Receiver çıkarma yerine var olan Receiverlerine güncel yazılım çıkararak müşterilerinin Receiverleri hep güncel tutmaya çalışıyor, Eğer bu Receiver yazılım desteği sayesinde kimsenin Receiverinden geri kalmıyorsa hatta ileride ise işte mükemmel Receiver buna denir, Hep yeni yeni çıkan Receiverler sadece yazılımda değişiklik oluyor yoksa genel yapısı aynıdır çünkü Receiverler yazılım ile bütün görevleri yaparlar eğer bir receiverde bir sorun varsa, bazı özellikler içermiyorsa, bazı görevleri yapamıyorsa vs hepsi yazılım ile düzeltilebilir şeylerdir ancak firmalar bu tip sorunları yazılımda gidermek yerine bu sorunları giderilmiş yeni bir Receiver çıkarmak daha mantikli gelir çünkü para kazanmak var, Bu yüzden yazılım desteği çok çok önemlidir.

Alacağınız Receiverin yazılımında EMU varmı?
CEVAP Bazı yayınların şifresini çözmek istersiniz, Eğer alacağınız Receiverin EMU yazılımı yoksa şifre çözmek için Hem alacağınız Receiver Modül girişli olması gerekli (artı para), ve ektra bir modül almanız gerekir (artı para) buda Receiverin maliyetini yükseltir ve çok yanlış seçim yapılan bir Receiver olur, Ancak benim şifreli kanallarla işim olmaz diyorsanız alabilirsiniz tercih sizin, Yinede EMU yazılımlı Receiver almanızı tavsiye ederiz Receiver aldıktan sonra şifre çözmek isteyeceğinizde eminim, EMU yazılım Receiver kartlı, kartsız, gömülü ne olursa osun fark etmez yeterki EMU yazılımı olsun şifre çözer.
Alıntıdır.

saygılar
ixir44 çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-10-2006   #2 (permalink)
Junior Members
 
Katılım Tarihi: 10-25-06
Mesajlar: 1
Varsayılan

valla bizi cok aydınlattın dünya görüşüm degişti
nesimsa çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-2006   #3 (permalink)
Starting Members
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 09-07-06
Mesajlar: 16
Varsayılan

tesekkürler ***** bizi aydinlattigin icin

Not: forumda yönteici bir arkadaşa argo bir kelime ile hitap etmeyiniz lütfen daha saygılı olalım....diger üyelere ve yonetici arkadaşlara...

Bu mesaj CONAX® tarafından değiştirildi (11-12-2007 saat 09:04).
yilmaz55 çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-11-2006   #4 (permalink)
megasatforum üyesi
 
Katılım Tarihi: 09-23-06
Mesajlar: 9
Varsayılan

evet bilgi için teşekkürler
exalans çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-11-2006   #5 (permalink)
Starting Members
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 11-09-06
Mesajlar: 62
MSN/Live aracılığıyla bir mesaj gönder (iso teknik)
Varsayılan

bilgi için teşekkürler
iso teknik çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-11-2006   #6 (permalink)
Üye
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 08-22-06
Yaş: 40
Mesajlar: 543
Varsayılan

sağol ixir arkadaşım eline sağlık baya açıklayıcı olmuş..
__________________
http://img102.imageshack.us/img102/5216/10vx19xq.gif

-------------------------------------
GM- AR-GE DESTEK...!
-------------------------------------
KuZGuN20 çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-12-2006   #7 (permalink)
Starting Members
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 11-13-06
Mesajlar: 1
Varsayılan

Çok çok sağol.
osman101 çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-12-2006   #8 (permalink)
Starting Members
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 11-03-06
Mesajlar: 8
Varsayılan

çokçok teşekkürler
alim çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-2007   #9 (permalink)
Average Members
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 02-18-07
Mesajlar: 165
Varsayılan

teşekkürler bilgi için
__________________
temel50 çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-2007   #10 (permalink)
Starting Members
 
Avatarı
 
Katılım Tarihi: 12-17-06
Mesajlar: 4
Varsayılan

ellerinize ve emeğine sağlık.
realymen75 çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap

Etiketler
alacak, alıcısı, arkadaşlar, burayı, okuyun, uydu, önce


Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Konu Araçları
Gösterim Biçimleri

Yazım Kuralları
Yeni konu açma izniniz yok.
Mesajlara cevap yazma izniniz yok.
Mesajlarınıza dosya / resim ekleme izniniz yok.
Mesajınızı değiştirme izniniz bulunmuyor.

BB kod - Açık
Yüz İfadeleri are Açık
[IMG] kodları Açık
HTML kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkVarsayılan Zaman Aralığı: GMT +3. Saat 01:05.www.megasatforum.com®
Powered by: vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2 PL2
Copyright © 2006-2010 MegasatForum, All Rights Reserved

www.megasatforum.com Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir,
bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir,
yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Bize Ulaşın linkinden bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556